Друк картки
Картка № 734


Нагайло Василь 

(1.01.1890-3.01.1976)Старшина УГА

Національність: Українець

Народився 1 січня 1890 р. в с. Буховичі на Мостищині. Відбував обов’язкову службу в австрійській армії до 1914 р. Потрапив на австрійсько-російський фронт, звідти до російського полону у м. Омськ. Утік і повернувся до рідних Бухович.

З самого початку створення ЗУНР В. Нагайло разом із братом Іваном організував у свойому і навколишніх селах добровольців і зголосився до командування групи „Крукеничі“ полк. Кравчука. Той приділив В. Нагайла як командира цієї групи до куреня поручника Підгірного. На відтинку фронту Гусаків–Крукеничі він дізнався, що польські війська на Святвечір 1919 р. прорвали фронт і захопили його рідні Буховичі і сусідські села. Він попросив командування, щоб воно дозволило йому зробити контратаку. Раптовим нападом вони відбили села, і він та його побратими по зброї сіли до Святої Вечері зі своїми рідними.

У цьому курені як командир скорострільної сотні брав участь у боях з поляками на Хирівському фронті аж до відступу до Чехословаччини в травні 1919 р. Там пробув до 1923 р., беручи участь в багатьох заходах, які організовували українські політемігранти. В тому ж році з паспортом Західно-Української Народної Республіки виїхав до США. В пошуках роботи об’їздив штати і Францію, повернувся до Детройта, влаштувався на заводі Форда, звідки 1956 р. вийшов на пенсію.

У США В. Нагайло брав участь у громадсько-політичному житті українців. Там завжди ходив у військовому однострою з бойовими відзнаками, яких мав шість.

Проживши 86 років героїчного і скитального життя, помер у Детройті 1976 р. Мешканці Бухович бережуть пам’ять про свого земляка і національного героя.


Служив у таких військових підрозділах:
*

Джерела:

* Зілінський Володимир "В борні за Україну. (Мостищина)".– Дрогобич: Видавнича фірма «Відродження», 2006.– 752 с., з іл.